Kartal Tavuk

Çiftcinin teki, birgün bir kartal yumurtası bulmuş, almış kümeste tavuk yumurtalılarının yanına koymus. Kartal tavuklarla beraber dünyaya gelip onlarla beraber büyümüş. Tavukların yaptıklarını yapmış; yerleri eşelemiş, böcekleri yemiş, tavuk gibi ötüp, tavuk gibi kanatlarını çırpmış.

Aradan seneler geçmis, tavuk kartal ihtiyarlamış. Bir gün başka bir tavukla beraber göklere bakıyormuş, yükseklerde kanatlarını çırpmadan rüzgara yaslanarak kayan yüce kartalı görmüş; dönmüş yanındaki tavuğa, “kim bu?” diye sormuş. Tavuk “o kuşların kıralı, göklerin hakimi, biz tavuğuz, yerde yaşamaya mahkumuz…” demiş.

Kartal tavuk, kendini tavuk bilmiş, tavuk yaşayıp, tavuk ölmüş.

Mutlulukla alakası ne diyeceksiniz? Çok alakalı. Burda uyumakta olmak söz konusu, görememek söz konusu. Mutluluk içinde bu aynı. Mutluluk hayatınızın çoğu yerlerinde uyanmanızı gerektiriyor. İlişkilerinizde mutsuzsanız uyuyorsunuz. Kendinizle mutsuzsanız uyuyorsunuz. İşinizle mutsuzsanız uyuyorsunuz. Hayatınızın neresinde mutsuzsanız, uyuyorsunuz. Uyanmak için yapabileceğiniz şeyler var ama uyanmamakta israr ettiğinizi söyliyeceğim size. Okumaya devam edin derim. İkinci ders.

Yorumlar

 1. Çok mutsuzum depresyonu aşamıyorum geçtiğini zannediyorum ancak tekrar başlıyor .Kendimi başkalarıyla karşılaştırmaktan çok sıkıldım ve yıprandım kendime söz geçiremiyorum güçlü olamıyorum Düşüncelerim beni aşağı çekiyor insanlardan yoruldum ve daha 19 yaşındayım özgüven eksikliği yaşıyorum ve kalabalık ortamlarda kendimi aşağılık görüyorum tamamen negatife odaklanmış durumdayım olumlu bir şey göremiyorum kendimde kurtulmak isityorum Allah tüm depresyyon hastalarınınşifasını versin zor birşey

 2. Çokmutsuzum.

 3. Her gün bi tane hap atiyorum beynimi uyusturuyo sanki düşünüp derine daldirmiyo beni .eğer derine dalarsam cikamiyorum korkuyorum bu yüzden çoğu zaman ne düşündüğümü neden korkutugumu ne istedigimi nazil bi hayatinin olmasini istediğimi soruyorum kendime .ama cevabini bulamiyorum.insan kendi hayatinin nasip olmasini istediğini bilemez mi ? Ben bilemiyorum iste.korkuyorum neden yapmadim yada yasin gençken neden yapmadin diyecekler diye.düşünüyorum ben mi istedim bu hayati ben mi yaptim.boylemi olması gerekiyordu.yoksa boyle mi olacaktı zaten .bilmiyorum…

 4. mutluluğa bir adım... :

  hayattan çok beklenti var o beklentiler gerçeklşrse ancak mutlu ve huzurlu oluyoruz o kadar sıkıcı ki hayat hergün aynı maroton robot olmuşuz adeta sabah kalktıgımızda biri tuşumuza basıyo ve başla esir olmuşuz aslında o tuşa bu seferde biz basalım kendi hayatımızı kuralım farklı bişeyler hayatında yapmadıgn şeyleri yap bir gün kendi isteginle yaşa hayatı herşeyden uzak bir yere git ve kendi sessizligini dinle kendinle başbaşa kal hayatla ilgili hiçbirşey olmasın yanında ben bu dünyaya niçin geldim gayem ne burda onları düşün ve o şekilde yaşamaya başla alışmak zor olabilir olsun sen şimdiye kadar alıştgn hayat ta mutlu oldun mu hayır bir de böyle yaşa huzuru mutluluğu bulacaksın bulacagız bana sorarsanız bende yapacam inanıyorum ki mutlu olacagız bu hemen olmaz uzun süre isteyebilir ne kaybederiz ki şimdiye kadar kaybetmşiz zaten.herkes mutlu ve huzurlu bir hayat yaşaması dileğiyle…..

 5. sessizfırtına :

  Dedigin gibi belkide icimde neler var belkide bir kartalım ama bunu göremeyecek kadar kör bir kartal…bu siteyi iyiki bulmusum,iyiki varsın…..

 6. yardımınızı bekliyorum okan bey

 7. Hepsi değil de şu yorumu çok beğendim…(önemli olay, atıldığınız hayatın içinde değiştirmek istediğiniz şeyleri çok iyi bilmek ve tüm zamanınızı burda harcamak) teşekkürler

 8. mutlu olmak için bi yola çıkıyorsun mutluyum sanıyorsun sonra herşey alt üst oluyor kendini tam topladım diyorsun yine bişey oluyor son zamanlarda bütün aksilikler beni buluyor. Ben çevremde mutlu güler yüzlü biri olarak tanınıyorum ama bu aksilikler yüzünden kendimi toparlayamıyorum nasıl mutlu olabilirim ki hayatımda hiç birşey yolunda gitmiyorken.

Yorum Koyun