Yalan….

mutlu olmak istiyorum Hemen bir giriş yapalım ve silkelenelim. Kimse mutlu olmak istemiyor, herkes mutlu olmak istediğini söylüyor ama yalan. İnsanlar haklı olmak istiyorlar, başkalarını kontrol etmek istiyorlar, sevilmek istiyorlar, kendilerine değer verilmesini istiyorlar, çalişmadan kazanmak istiyorlar, bakılmak istiyorlar, rahat yaşamak, güzel olmak istiyorlar. İstedikleri zaman istedikleri şeyi yapmak istiyorlar, haklarında güzel şeyler söylenmesini istiyorlar, ama mutlu olmak istemiyorlar. Size desemki bende bir sihir var, sizi dünyanin en çirkin ama en mutlu insanı yapabilirim, yada en güzel ama en mutsuz insanı yapabilirim. Hangisini seçersiniz?

İnsanlar mutluluğun birşeyin sonunda olduğuna inanıyorlar. “Bir gün istediklerim yerine gelince, mutlu olacağım.” Hayatta böyle bir şey yok. Hayatta “bir gün” diye bir şeyde yok. “Bu gün” var. Nasıl mutlu olacaksınız bu gün?

Bakın negüzel bir hikaye. Asya’da maymun yakalamak için kullanılan bir çeşit tuzak vardır. Bir hindistancevizi oyulur ve iple bir ağaca veya yerdeki bir kazığa bağlanır. Hindistancevizinin altına ince bir yarık açılır ve oradan içine tatlı bir yiyecek konur. Bu yarık sadece maymunun elini açıkken sokacağı kadar büyüklüktedir, yumruk yaptığında elini dışarı çıkaramaz. Maymun, tatlının kokusunu alır, yiyeceği yakalamak için elini içeri sokar ve yiyeceği kavrar, ama yiyecek elindeyken elini dışarı çıkarması olanaksızdır. Sıkıca yumruk yapılmış el, bu yarıktan dışarı çıkmaz. Avcılar geldiğinde, maymun çılgına döner ama kaçamaz. Aslında bu maymunu tutsak eden hiçbir şey yoktur. Onu sadece kendi bağımlılığının gücü tutsak etmiştir. Yapması gereken tek şey elini açıp yiyeceği bırakmaktır. Ama zihninde açgözlülüğü o kadar güçlüdür ki bu tuzaktan kurtulan maymun çok nadir görülür. Bizi tuzağa düşüren ve orada kalmamıza neden olan şey, arzularımız ve zihnimizde onlara bağımlı oluşumuzdur. Tüm yapmamız gereken, elimizi açıp benliğimizi ve bağımlı olduğumuz şeyleri serbest bırakmak, özgürleşmektir. …. Joseph Goldstein

Evet, mutluluğu dışardan alıp, içerde yaşamak var, yada, içerde yaratıp dışarda yaşamak var. Bu sitede bu konuya aydınlık getireceğim. Uyarıyorum, mutluluk konusunda uğraşmanız gereken tek bir şey var, oda kendiniz, sadece ve sadece kendiniz. Yazdıklarımı kendinizi çözmek için kullanın derim.. Bir deneyin bakalım neler değişicek. Mutlu olmak konusunda ciddiyseniz – önce dersleri okuyun. Tabi genelde sıkılıcaksınız. Sebebide mutluluğu bir aşı gibi istiyor insan, aşısıda yok tabi. Ama ciddiyseniz bu sitede aradığınızı bulabilirsiniz.

Mutluluğun bir uyanış olduğunu paylaşmak için kurdum bu siteyi.

Aşı istiyorsanız, tek söyleyeceğim şey: Mutluluğu ararsanız bulamıyacaksınız. Mutluluk erişilecek bir yer değil,,,,, başlanacak bir yer.

Yorumlar

 1. teşekkürler…insanlığın var oluşunun yegane ihtiyacına yanıt bulmuşsunuz…benim de önceden beri bulduğum yanıtlara benzer tabii bambaşka bir yorum.Fakat evet mutluluk aranmaz ,beklenmez bir başkasından alınmaz yahut verilmez, ancak paylaşılabilir,çoğaltılabilir ,,her ne olursa olsun evet tamda orada yaşanmakta olan anda var oluşta dır mutluluk…farkındalıkta, uyanmakta, bakmakta ve görmektedir,anlamakta, keşfetmekte,sevmektedir…doğmakta hatta ölmektedir…ama hiç birimiz anı farkademediğimiz için güneşin doğuşundaki mutluluğu yaşayamıyor….nefes alışımızın derinliğinde mutlu olamıyoruz….çünkü o sırada tüketiyoruz birşeyleri, sorguluyoruz bazen değiştirmeye çalışıyoruz yada akışın tersine yüzüyoruz… biraz çocuk olmak gerek belki ….

 2. mutlu olmaya çalışıyorum kendimi mahfediyorum çok yoruldum nasıl kurtulabilirim . bu durumdan

 3. Evet haklı olabilirsiniz fakat insan gerçekten sevilmek istiyo karşı tarafa aşırı sevgi veriliyo fakat karşı taraf bu sevgiye aynı şekilde karşılık veremeyince kafayı yiyecek duruma geliyo insan ..

 4. Okan bey, merhaba sizi dün gece keşfettim ve bütün siteyi okudum. Size en içten dileklerimle teşekkür etmek istiyorum. Yaptığınız şeyi kelimelere dökmeye imkan yok olaylara yaklaşımınız o kadar açıklayıcı ki kendimizi nelere köle etmişiz bunu kolay yoldan gösteriyorsunuz. Bence yazılarınızı okuyup iyi hissetmeyi gerçekten dileyen ve bunun için çalışan insanlar buradan kendilerine çok şey bulabilirler. Yazılarınızı tekrar tekrar okumak gerçekten çok faydalı. Teşekkürler, sevgiler….

 5. melis teşekür ederim sayende sınavdan 100 aldım

 6. mutluluk sevgi ve saygıdan geçer saygılı davranın yeter 🙂 bence

 7. mutluluk sevgi ve saygıdan geçer yeter ki herkes saygılı olsun

 8. Mutluluk belki çok yakınımızda, belkide ok uzağımızda, yaşıyoruz işte bir yalan gibi uçurumun kıyısında.. nedir insanların derdi nedir dünyanın düzeniyle oynayanların oyuncuların sorunu.. anlamadım gitti hayat seni acaba yalan mısın gerçek mi ? bilemedim

 9. depresyondayım ama mutlu olmak ıstıyorum ne yapablrm

 10. MUTLULUK.. hayat bi oyun ve herkes bunun içinde herkesin bir derdi var çünkü Allah hiç kimseyi dört dörtlük yaratmamış sadece bazı insanların muhteşem yetenekleri var . Mesela mutsuz olduğu halde mutlu görünebilmek .Yani aslında demek istedigim yeni bir hayata başlamaya karar verirsiniz sonra yine her şey eskiye döner bu işin sonu yok . Ama siz sadece sevin . her şeyi sevin . Ama en önemlisi kendinizi sevin . Sabah kalkın aynaya bakın ve bu gün nasıl bir ruh halinde olucam diye kendinize sorun mutlu mu ? Üzgün mü ? Elbette böyle dedik diye bütün günümüz güzel geçicek diye bir şey yok ama kötü olaylarla karşılaştığımızda da aynı soruyu sormalıyız bence . Kendiniz için üzülmekten vazgeçin. Her gün günlük tutun ya da o gün yaşadıklarınızı birisine ya da bir şeye anlatabilirsiniz . Mutlu olmayı bi sebebe ya da kisiye baglamayin . Mesela çok zengin birisinin havuzlu villa aldigindaki mutlulugu ile kiradan kendi evine cikanin mutlulugu ayni olabilir .çunku mutluluk parayla satilmaz . Hayal kurun ve elinizden geldiğince hayallerinizdeki gibi yaşayın …

  • Merhabalar Melis… Teşekkür ediyorum yazdığın için ve metodunu paylaştığın için… Herkes kendisi için mutluluğu anlamlandırabilir… hürüz ve güçlüyüz… Sana yazdıklarında gördüğüm birşeyden bahsetmek istedim… Şöyle bir düşünce yatıyor yazdığının arkasında… Bizler “tam ve eksiksiz” değiliz ve mutlu olmak için bir uğraşı gerikiyor… Bana göre HAYIR… körde olsan sakatta mutluluk uğraşı gerketirmiyor… Mutluluk bir seçenek, durum ne olursa olsun. Siteyi tam okuduğunu sanmıyorum… umarım okursun… tabi istersen…

 11. dinimiz islamı yaşayan mutlulugu bulur

 12. psikologşebnemtam :

  hayatımda okuduğum en boş ve anlamsız yazılar bu sitede.

  • psikologşebnemtam :

   eğer burada yazdığın anlamsızlıklardan utanmıyorsan yorumumu onayla. yıllarca bu işin eğitimini aldım böyle saçmalıklar görmedim.

   • Merhabalar yazdığın için teşekkür ediyorum…. Herkes hür istedği şekilde düşünmeye.

    • Merhabalar Okan by cok mutlu oldum sizi gormekten.

     siz yolunuza dvam edin cun ku benim gibi insanlar borda cok seyler ornebilir.

   • Her şey eğitimle olmuyor maalesef biraz hayat tecrübesi de gerek ve karsidaki kisinin goruslerine karsi duymak da asil sizin yazdiklariniz ne kadar saçma hic düşündünüz mu siz nasil psikolog oldunuz su an ben onu dusunuyorum ben de psikoloji okumayi düşünen biri olarak size asla katilmiyorum yazilar gayet güzeldi begenmediyseniz de adam basta demiş tikla geç bu sabit fikirli olduğunuzu baskalarina belli etmeyin en azindan yazik insanlar sizin gibi dusuncesizlere kaldi

 13. Bazı hobilerim var .Bunları yaparken mutluyum,insanlara yardımcı olabildiğim zaman(maddi -manevi) mutluyum.Sağlığım yerinde olduğunda mutluyum.Çalıştığımda mutluyum,yeni bir giysi ,takı aldığımda mutluyum v.s..Hava kapalı olduğunda ,sağlığım bozulduğunda sevdiğimden ayrı kaldığımda ,çok istediğm bir işi başaramadığımda veya alamadığımda mutsuzum .Yani mutlulukta, mutuzlukta sürekli değil..Gece -gündüz,siyah -beyaz,yaz -kış hepsi var dünyada .İlkbahardan sonra yaz,sonbaharın sonrası kış…Ama kış mevsimininde güzel yönü var…Yani yaşamak güzelll iyisi ,kötüsüyle ….Mutlu olmak için sevmek gerekkk…

 14. olay şu kadar basit aslında;
  Aynı uçakta yolculuk eden 3 kişi.
  A bireyi; korkudan kalp krizi geçirecek,
  B bireyi; Koltuklardan, yemeklerden, hatta hosteslerin çirkinliğinden bile şikayetçi,
  C bireyi; yolculuğun keyfini çıkarıyor.

  A; istemiyorsan araba ile gidersin. Bu çok mu kötü? Hayır sadece araba ile gitmiş ve ona göre zaman-para-konfor şartlarına razı olmuş olursun.
  B; parayı basar THY business class uçarsın ama eminim ki onda da kendini mutsuz edecek onlarca şey bulursun.
  C; yaptığın her işte “anı yaşa”yıp onu sonuna kadar değerlendirmeye devam edersin.

  A, B veya C iyi veya kötü değil, kıyas yok arada. sadece “sen” bunlardan hangisi olduğunu “bil”! Değiştirme gücün varsa durumu değiştir, yoksa kabul et ve yaşa git.

  başına kötü bir şey mi geldi..?
  99 Gölcük depreminden sonra yıllarca tramva yaşayan ama bunun yanında aynı aileye mensup olduğu halde 3-5 haftada normal hayatına dönenler de var.

  Extreme bir örnek; Bosna’da savaş zamanı tecavüze uğrayıp intihar edenler de var, şu an babasını bilmedikleri çocuklarını yetiştirmeye devam eden ve bir dernek çatısı altında mücadele edip, yaşamaya devam edenlerde.
  bu utanç ile yaşayamam dersen tercih senin, mücadele yolunu seçersen o da “sensin”

  Başımıza gelecek pek çok şeyi ki genelde bunlar büyük şeyler, değiştirmeye pek yetkimiz yok bari bu olaylara tepki verme hürriyetimizi adam gibi hakkını vererek kullanalım. Yaşadığımız hayatın farkına varıp hakkını verelim.

  Bu satırları okumaya başladığın 1 dakika öncesine bile dönmeye gücün yok o nedenle okuduğun her kelimenin hakkını vererek oku ve keyfini çıkar. Veya harcadığın 1 dakikayı kayıp olarak gör ve hayıflan, tercih senin.
  Aycan

 15. 1 Saat mutlu olmak istiyorsan ŞEKERLEME YAP,
  1 Gün mutlu olmak istiyorsan BALIK TUTMAYA ÇIK,
  1 Hafta olmak istiyorsan TATİLE ÇIK,
  1 Ay mutlu olmak istiyorsan EVLEN
  1 Yıl mutlu olmak istiyorsan SERVETE KON,
  1 Ömür boyu mutlu olmak istiyorsan İŞİNİ SEVEREK YAP…..
  Hepsinin doyum noktası var ama son maddenin sınırı yokkkkkkkkkk… Selam ve saygılarımla …

 16. ilk yorum sabine aynen katılıyorum mutluluk kişinin kendi düşüncesiyle olabilecek, bişey değil düşünsene sitenin ismi mutlu olmak istiyorum. ama tek başıma yapamıyorum bir yoldaş lazım yada paylaşmak lazım birde iyi düşün diyosunuz bazıları ne düşünürse düşünsün hep boktan işler onu buluyor. Hiç yüzü gülmüyorsa isterse cennetin hayalini kursun boktan çıkamıyor. düşünmeylede alakası yok. Yaşam sıtandartları ve bireyin yetiştirlmesindeki eksikliklerden kaynaklanıyor. Ailen seni cahil bilgisiz bir şekilde yetiştirmişse sonradan farkına vardıkların sana koyuyor hayatını değiştirmek istiyorsun elinden gelmiyor Lanetli gibisin yani ben benim gibi düşünen birileriyle konuşmak isterim ha bir kız olursa müthiş olur. osman-akd@hotmail.com bana hep çok yakışıklısın diyolar ama hiç güzel bir kız bulamadım aynı şekilde güzel bir kız varsa yakışıklı bulamayan ancak ben bu şekilde mutlu olurum böyle bir site yapsanız keşke… insanlar mutlu olacakları insanları yada şeyleri bulsalar saygılar

  • sadece güzellikte değildir mutluluk onların da etkisi vardır ama o insan seni anlamıyorsa sen ona kendini anlatamıyorsun onun güzelliğinin hiçbir anlamı yoktur inan bana ben çok yakışıklı insanlarla konustum ama menfaatleri yüznden mutlu etmekten çok üzmeyi başardılar

 17. mutluyum de yeter mutlusun dur

 18. peki yha mutluluk bir başkasına baglıysa ( birini seviyorsanız ) onsuz nasıl mutlu olabilirsnz ??

 19. insanlar sözlerinizi anlamak için daha çok yemek yemesi lazım diye bi söz var hocam biliyorsunuz arkadaşlar okurken içene dalın dalmasını bilmiyosanız hiç rahatsız olmayın kendinizi kandırmayın mutluluklarr

 20. Mutlu olmak için sizi mutlu edecek birine ihtiyacınız var dertsiz sıkıntısız bi hayatınızın olması lazım bunun için de para lazım. Yanınızda sizi mutlu eden olduktan sonra paraya da ihtiyacınız olmaz.

 21. Tam olarak elinizdekilerle yetinin demek istenmiyor anladıgım.anı yaşamak lazım..Örnek vereyim benim 100 milyarlık arabam var,bende 1 milyonluk isteyecem,onun havası başka:) ama bunun sonu yokki,insanın yapısı gereği hep isteyeceğiz bıkmadan usanmadan:)) Bilimse olarak mutlu olan biri başarıyıda kazanır..başarı olunca birşeyler kendiliğinden gelir..Çünkü başarı en büyük karizmadır;) kaliteyi yaratmak içim illede para şartmı tartışılır 🙂 Başarı,mutluluk,ahlak vs bu kavramlar kalitenin ta kendisidir.

 22. Çok doğru söylüyorsunuz birde mutluluk sadece para pul şöhret güzellikden ibaret değil sağlığımız yerinde ise aynanın karşısına geçip hergün şükür etmeliyiz mutluluk bize gelmez biz mutluluğa adım atmalıyız bir şekilde

 23. Siz elinizdekilerlemi yetinin demek istiyorsunuz ? Bu kendini avutmak olmaz mı ? Örnek veriyim altında araba var 10 milyarlık . Birde Bugatti var 3.5 – 5 trilyonluk araba . Hangisine baktığınız zaman içiniz hoş , mutlu olursunuz ? Tabiki Bugatti . Onun verdiği kalite ve havayı hiçbirşey vermez . Elde birşey yokken bence mutlu olamazsın . Bu kendini avutmak olur . İnsanlar sana saygı duyar paran varsa ama bunu aç gözlülüğede getirebilirsiniz . Karakter meselesi bence . Sizin dediğiniz mutluluk bence fakirlerin üzerinden geçinen zenginlerin söylemiş olduğu bir yalan . Sadece kendini avutmak başka birşey değil . Mutluluğu yaratabilirsin dedi . Bencede evet . Parayla o ortamı yaratabilirsin .

  • Eğer mutluluk parayla endeksli birşey ise o zaman para; mutluluğu getiren değil götüren bir şey olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.İmkanların kıt olduğu zamanlarda insanlar daha neşeli daha huzurluydular.Para için sana duyulan saygı ,iltifat neticede paraya duyulan sempatidir,şahsa değildir.Başkalarının iç çekerek, imrenerek hatta kıskanarak sahip olduğun araba senin stresine vicdanının sızlamasına vesil olabilecektir.Özelliklede fakir muhitlerden geçerken.Kahveye talip olmak fincanın üzerinde fazla durmamak gerektiğine
   yürekten inanıyorum.Ruhsal bunalımların arttığı zamanımızda madde nin esiri olmuş insanlar zihniyet değiştirip başkalarına faydalı olduğu ölçüde mutlu olabilecektir.Tek kişilik huzur olası değildir.

 24. çok güzel yazmışsınız da herşey tek taraflı olur mu? sen hep iyi düşün karşındaki hep sen, rencide etsin, sonu ne olur?

 25. Muazzam bir örnekle başladık, bakalım neler olacak..

Yorum Koyun